Et fritidstilbud for børn med handicap, kronisk eller langvarig sygdom

Helteakademiet

Helteakademiet er et tilbud for børn og unge, der lever med handicap, kronisk eller langvarig sygdom – og deres søskende. Der går mange forskellige børn på vores Helteakademier, og selvom de ikke alle fejler det samme, så er Helteakademiet et frirum, hvor vi sammen glemmer alt det svære for en stund og sætter aktiviteten, legen og fællesskabet i centrum.

Aflastnings- og døgnbehandlingssteder

Helteakademiet

    I de Helteakademier som afholdes i samarbejde med aflastnings- og døgnbehandlingssteder, møder vi mange forskellige børn og unge i alderen 0-18 år, som har forskellige handicap. Det kan fx være:

    • Fysiske handicap
    • Kognitive handicap
    • Psykiske handicap
    • Sensoriske handicap

    På disse Helteakademier deltager børnene normalt i Helteakademiet sammen med deres pædagoger og hjælpere, men forældre og søskende er meget velkommen til at kigge forbi og være med.

      Superligaklubber

      Helteakademiet

        I de Helteakademier som afholdes i samarbejde med superligaklubberne, møder vi mange forskellige børn i alderen 5-14 år, som har forskellige kroniske og langvarige sygdomme. Det kan fx være:

        • Sukkersyge
        • Muskelsvind
        • Lungesygdomme
        • Forskellige kræftformer

        Helteakademiet er også et tilbud for børnenes søskende, og derfor kan der også deltage børn, som ikke har en kronisk- eller langvarig sygdom. Alle børn deltager på lige fod med hinanden, og det sikres, at alle børn kan være med.