24 timers HYROX simulation
Til fordel for Legeheltene
Tag udfordringen op og tilmeld jer 24 timers HYROX-simulation til fordel for Legeheltene!
I får muligheden for at teste jeres styrke, udenholdenhed og sammenhold - samtidig med at I støtter en vigtig sag. 24 timers HYROX-simulation er den perfekte måde, at udfordre jer selv og få et sjovt og aktivt døgn, alt imens I gør en forskel for syge og udsatte børn i Danmark. I kan glæde jer til en unik oplevelse, der kombinere fysisk aktivitet, fællesskab og velgørenhed.
Ses vi til det fedste døgn? Vi håber i hvert fald at se jer!
Obs. Dette er ikke en del af de rigtige HYROX løb
Praktisk information om 24 timers HYROX-simulation
Her kan du finde de generelle informationer om eventet
- Vi anbefaler, at man er et hold på minimum 4 personer på holdet, da vi ønsker, at banen holdes i gang hele døgnet
- I bliver spredt ud på forskellige stationer for at mindske kødannelse ved stationerne
- Der vil være vand, frugt og forskellige snacks fra vores gode sponsorer
- Der er opbevaring og område til at få et hvil
- Obs. Der vil ikke være dommere til stede, så I er jeres egen dommer i forhold til gennemførelsen af disciplinerne
Program for 24 timers HYROX-simulation
- Hver simulation starter en lørdag og kører 24 timer frem, hvilket vil sige, at vi er færdige samme tidspunkt søndagen efter
- Efter en kort velkomst, vil I blive sat igang i heats, så vi mindsker kødannelse
- Undervejs i de 24 timer, vil der være forskellige indslag, som kan benyttes i jeres pauser
- Der vil være mulighed for at tage et hvil, men I skal selv medbringe det I skal bruge. Pladsen kan være begrænset, men muligheden er der
- Når vi rammer slut tidspunktet, vil der være en hyldest og en fælles afslutning på det døgn, der lige er afsluttet
Bliv frivillig!
Sammen står vi stærkere; Bliv en del af et fedt team, hvor vi gennem døgnet skal hjælpe deltagerne godt igennem deres vilde udfordring! Der er både brug for dig til opsætning af eventet, optælling af discipliner og overvågning af bagage. Nårhja, og det vigtigste! Nemlig at skabe god stemning, så det føles som en leg at lave HYROX i 24 timer!
Du har vagt af 7-8 timer med pauser undervejs, som kan bruges på hygge, snak og snacks. Du kommer til at arbejde 2 og 2 sammen, og du er mere end velkommen til at tilmelde dig sammen med en ven, nabo eller søster! Så prøver vi at arrangere, at I er på vagt sammen, men dette kan dog ikke garanteres.
Du modtager en spændende goodiebag med en masse lækre sager som tak for dit vigtige arbejde, og du får forplejning under din vagt.
Lyder det som noget for dig? Kontakt os mail buf@borneulykkesfonden.dk.
Om Legeheltene
Alle børn har ret til et liv med leg og bevægelse – også børn der er ramt af sygdom. Men et sygdomsforløb, en indlæggelse og kroniske diagnoser er ofte forbundet med stor inaktivitet og ensomhed. Det kan have store konsekvenser for indlagte børns fysiske, kognitive og sociale udvikling. Derfor arbejder Legeheltene for at skabe aktiv leg og bevægelse for de ca. 60.000 børn i alderen 1-14 år, der hvert år indlægges på et hospital i Danmark. Legeheltene skaber et frirum med plads til store armbevægelser, tumlelege og fællesskab – og med plads til at være barn igen.
Legeheltene er et initiativ startet af Børneulykkesfonden. Læs mere på www.legeheltene.dk