Praktisk info
Kilimanjaro
Hvad koster det? Hvad er inkluderet i prisen? Hvilket udstyr skal jeg anskaffe mig?
Her finder du (forhåbentlig) svar på dine spørgsmål. Ellers må du endelig sende dit spørgsmål til buf@borneulykkesfonden.dk
Alt du skal vide om turen til Grønland August 2025
Program
Vi mødes i Københavns lufthavn, hvorefter vi flyver til Nuuk. Vi lander i Nuuk omkring 12.45, hvis man flyver med Air Greenland. Vi tjekker ind på et 3-stjernet hotel, hvor der er delte værelser. Her overnatter vi, samt forbereder os på en fantastisk tur med vores nye venner.
Ny dag er startet, og nu starter vores rejse for alvor. Fra Nuuk til Austmannerdalen har vi en bådtur. Allerede her kan du mærke, føle og se den grøndlanske natur og landskab. Vi ankommer til Austmannerdalen ved middagstid.
Ved ankomsten finder vi det perfekte sted at slå lejr for natten. Her vil vi tænde bålet, lære hinanden at kende og snakke om alle de spændende eventyrer og oplevelser vi har i møde.
Efter en fælles morgenmad og grundig pakning,er det tid til at udforske det grønlandske terræn. Dagen er fyldt med eventyr, mens vi vandrer gennem frodige dale og den idylliske natur. Når solen begynder at gå ned, når vi endelig Indlandsisen. Synet er betagende og giver en dyb følelse af ro midt i dens kolossale skønhed. Det skal du glæde dig til! Vi slår lejr og tilbringer natten i naturens fredfyldte omgivelser.
I dag er dedikeret til at udforske de fascinerende omgivelser omkring Indlandsisen. Vi tager på vandreture, nyder panoramaudsigter og fanger utallige øjeblikke på kameraet. Aftenen bruges på at dele historier og snakke om de spændende ting vi har oplevet i løbet af dagen. Lejrbålet holder os varme, og pludselig er det endnu engang tid til at gå i sine telte.
De næste fem dage fortsætter vi vores rejse mod Nuuk. Hver dag byder på nye eventyr, mens vi krydser de flotte, grønlandske landskaber – fra vilde fjorde til berømte udsigtspunkter. Hver aften slår vi vores telte op, nyder fælles måltider tilberedt over åben ild, mens vi deler historier fra dagens rejse.
Vi afslutter vores ekspedition med ankomst i Nuuk, hvor der er mulighed for at udforske byens rige kultur og historie. Her kan man se en anden side af Grønland, da vi indtræffer byområde fremfor den frodige natur vi hidtil har oplevet. Vi skal også besøge de nye grønlandske Legehelte, som starter et helteunivers i Nuuk.
Vi overnatter på et 3-stjernet hotel, på delte værelser. Vi er trætte og fyldt med gode minder, og forbereder os på hjemrejsen.
Denne dag vågner vi om morgenen og får pakket os sammen, og tager fælles ud til lufthavnen. Vi flyver hjem til København, og siger på gensyn til vores rejsekammerater. Rejsen, vi har taget sammen, vil efterlade os med varige minder og nye venskaber!
*Ændringer i programmet kan forekomme.
-
Alle bærer selv eget personligt udstyr og mad.
-
Vi deles om at bære fælles udstyr (såsom telte).
-
Vi spiser hovedsageligt frysetørret mad, og mad som nemt tilberedes over bål.
-
Du skal kunne bære oppakning på 12 kg.
- Flybilletter er ikke inkluderet. Vi anbefaler at flyve derop med Air Greenland, hvor du lander i Nuuk omkring 12.45 d 18. August.
Turen koster 19.000 kr.*
Nedenfor kan du finde overblikket over hvad der er inkluderet i prisen.
*Der tages forbehold for ændringer i pris og pakkens indhold.
Inkluderet
-
Lokal guide(r)
-
2 timers bådoverfart (Nuuk – Austmannerdalen)
-
Lokal transport (Lufthavnstransport og transport mellem havn og hotel)
-
Hotelophold 2 nætter på 3-stjernet hotel i delt værelse, ved turens begyndelse og slutning
-
Telte
-
Campingudstyr
-
Førstehjælpskit og andet sikkerhedsudstyr
-
Navigationsværktøjer (kort og kompas, GPS, Inreach)
-
Måltider under vandringen (8x morgenmad, 9x frokost, 8x aftensmad)
-
Varme drikke
Ikke inkluderet
- Flyrejsen til/fra Nuuk
-
Sovepose & underlag
-
Snacks i løbet af dagen
-
Rejseforsikring
-
Personligt vandreudstyr (rygsække, vandrestøvler, tøj
-
Personlige udgifter og souvenirs