
Centimeter Maraton i Skanderborg den 11. september
september 11 10:00-12:00
Kr.125 – Kr.150Rasmus Klump er klar, parat til start!
Den 11. september går det løs til Centimeter Maraton i Skanderborg.
Program:
Kl. 10.00 Udlevering af Rasmus Klump-refleksveste eller T-shirts og polkaprikkede løbstasker
Kl. 10.50 Opvarmning med Rasmus Klump
Kl. 11.00 Løbet skydes igang i Byparken
Når børnene har gennemført deres Centimeter Maraton og er løbet igennem den flotte Shell-flagallé, er der selvfølgelig guldmedaljer med Rasmus Klump og diplomer til alle børnene. Der er også vand og snacks til de seje maratonløbere. På pladsen vil Rasmus Klump stå klar til, at børnene kan få et billede sammen med ham. Det vil også være muligt at være med i tegnekonkurrencen, klæde sig ud som Rasmus Klump i udklædningsværkstedet og meget mere.
Det er helt op til dig, om du vælger at løbe sammen med dit barn (som pildskadde) som en familieaktivitet, eller om du lader barnet om løbeturen (som Gøje) og i stedet står klar med heppeflag og rosende ord, når dit barn krydser målstregen. Alle kan løbe med og skulle turen være for lang for de små ben, er I velkomne til at løbe/gå ruten med klapvogn.
Billetter koster enten 125 kroner pr. barn inkl. vest eller 150 kr. inkl. polkaprikket T-shirt – voksne der løber/går med er ganske gratis 🙂
Vi glæder os til at se jer!